Jak objawia się depresja?

Depresja jest problemem występującym coraz częściej, zaś wiedza na jej temat jest coraz większa. Niestety, mimo dość dobrego rozpoznania ej choroby, w dalszym ciągu lekceważone lub niezauważalne bywają jej pierwsze objawy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pierwsze sygnały depresji mogą mieć podłoże w codziennych problemach i łatwo można je wytłumaczyć innymi czynnikami.

Dość tajemnicze są przyczyny występowania depresji. Są tacy, u których depresja pojawia się w efekcie poważnego życiowego problemu. Często jej przyczyną bywa śmierć bliskiej osoby lub informacja o poważnej chorobie: własnej lub kogoś bliskiego. Wiele jest jednak przypadków, w których depresja pojawia się bez żadnego wyraźnego powodu.

Jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie?

Jednym z pierwszych objawów depresji jest bezsenność. Choć większość osób cierpiących na depresję nie ma większych problemów z zasypianiem, kłopotliwe staje się budzenie (nawet po kilka razy) w ciągu nocy. Innym zwiastunem depresji może być uczucie zwiększonej senności, szczególnie silnie odczuwane z rana. Wiele osób w początkowej fazie depresji, mimo dobrze przespanej nocy, miewa problemy z porannym wstawaniem.

Niepokojące są również takie objawy, jak smutek czy skłonność do melancholii. U osób cierpiących na depresję zaobserwować można problem związany ze złym nastrojem oraz spadek zainteresowania tymi czynnościami, które wcześniej sprawiały im wiele przyjemności. Innym charakterystycznym objawem depresji jest poczucie beznadziejności, które pojawia się w chwili, gdy ktoś zaczyna zastanawiać się nad własną przyszłością. Znudzenie i apatia, chroniczne zmęczenie oraz brak zadowolenia z życia to kolejne, często występujące, a zarazem lekceważone objawy tej choroby. Wiele osób mających problem z depresją znacznie traci na wadze, choć nie korzysta z żadnych diet odchudzających oraz traci zainteresowanie własnym wyglądem. W dalszej fazie, wraz z nasilaniem się choroby pojawiają się poważniejsze problemy, jak kłopoty z wykonywaniem swych codziennych obowiązków oraz coraz częściej pojawiające się myśli samobójcze.

Źródło: Nonacne tabletki na trądzik

Dodaj komentarz